Miláno je po Ríme druhým najväčším mestom Talianska a je hlavným mestom severotalianskeho regiónu Lombardsko. V období Talianskeho kráľovstva počas Napoleonovej dominancie bolo Miláno hlavným mestom a v súčasnosti je finančne najdôležitejším mestom Talianka. Miláno je tiež spolu s Turínom a Janovom hlavným centrom priemyslu na severe Talianska. Sídli tu Milánska burza a centrály mnohých svetoznýmych módnych značiek ako Gucci, Prada, Armani a Versace. Je tu tiež najväčší počet reštaurácií ocenených Michelinskou hviezdou v rámci celého Talianska.
Duomo di Milano
Kultúra mesta je spojená hlavne s operou a divadlom La Scalla. Na Miláne zanechali svoje stopy umelci ako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Giuseppe Verdi a módny návrhár Giorgio Armani. Medzi najznámejšie dominanty mesta patrí Milánsky dóm, ktorý je jednou z najväčších katedrál na svete a jeho stavba trvala viac ako 600 rokov.
Galéria Vittorio Emanuele II
Hneď vedľa Duomo sa nachádza najznámejšia milánska galéria, ktorá bola dokončená v roku 1877 a názov nesie po prvom talianskom kráľovi. Podlahu galérie zdobí mozajka a pod kupolou sú zobrazené erby štyroch hlavných miest Talianskeho kráľovstva, Milána, Turína, Florencie a Ríma.
Castello Sforzesco
Ak pôjdete po Via Dante z Piazza del Duomo, prídete priamo k hlavnému vchodu hradu Castello Sforzesco, ďalšej ikonickej pamiatky Milána. Táto veľmi pôsobivá stavba sa nachádza v centre mesta a postavila ho v roku 1358 slávna rodina Visconziovcov na obranu mesta počas vojny proti Benátkam. Bol niekoľkokrát zničený a opravený. Zaujímavosťou je tiež, že na hrade prednášal počas obdobia renesancie Leonardo da Vinci. Dnes sa v ňom nachádza niekoľko múzeí :
- Múzeum antického umenia s freskami rodiny Sforza a mnohými sochami
- Prehistorické zbierky Archeologického múzea v Miláne. Tam sa môžete dozvedieť o príbehu Lombardska od neolitu
- Múzeum dekoratívneho umenia s prácou kamenárov, tkáčov a čalúnnikov
- Egyptské múzeum a jeho zbierka sarkofágov a múmií
- Pinacoteca del Castello Sforzesco s viac ako 1500 umeleckými dielami z 13. až 18. storočia
- Múzeum hudobných nástrojov z celého sveta
- Múzeum starožitného nábytku a drevených sôch.
- Rozľahlé vnútorné nádvorie hradu je prístupné verejnosti zdarma. Často sa v ňom konajú kultúrne podujatia.
Ak prejdete cez hrad Sforza, prídete priamo do Parco Sempione, najväčšieho verejného parku v Miláne ideálneho na trochu odpočinku.
Milánske kanály Navigli
Ďaľším miestom ktoré by ste nemali vynechať je štvrť Navigli, ktorú križujú kanály a pripomína tak Benátky. Tieto kanály boli pôvodne vybudované na prepravu tovarov a zásobovanie Milána a okolia vodou. Použitý systém priehrad a plavebných komôr vynašiel Leonardo da Vinci. Týmito kanálmi prepravovali napríklad aj stavebný mramor na výstavbu Duomo di Milano. Na prechádzku je sem najvhodnejšie ísť na konci dňa a pri západe slnka navštíviť nejaký miestny bar či reštauráciu s terasou.
Kostol Panny Márie milostí
Bezpochyby najznámejší kostol v Miláne, Santa Maria delle Grazie, je známy tým, že sa v ňom nachádza jedno z najznámejších umeleckých diel na svete, nástenná maľba „Posledná večera“ od Leonarda da Vinciho. Leonardo da Vinci namaľoval Poslednú večeru v refektári (jedáleň pre mníchov) kláštora, ktorý sa teraz volá „Cenacolo“ v súvislosti s majstrovským dielom. Každý rok sem prichádzajú tisíce turistov obdivovať tento obraz.
Národné múzeum vedy a technológie Leonarda da Vinciho
Múzeum umiestnené v bývalom kláštore zo 16. storočia vystavuje viac ako tridsať modelov rekonštruujúcich odvážne vynálezy Leonarda Da Vinciho, od vojnových strojov až po meracie prístroje. Výstava venovaná Leonardovi da Vincimu je len malou časťou tohto obrovského múzea. Na niekoľkých poschodiach objavíte sekcie latectva, železničnej dopravy, automobilovej a námornej prepravy, vesmír, komunikácie a mnohé ďalšie. Aby ste sa vyhli čakaniu pri vchode do múzea, mali by ste si vstupenky rezervovať vopred tu. Ušetrí vám to dlhé čakanie v rade.