Hlavné mesto Katalánska je známe svojim pulzujúcim nočným životom, úžasnou architektúrou a bohatou kultúrnou. Barcelona už v minulosti zohrávala dôležitú úlohu v hospodárskej, kultúrnej a politickej štruktúre Španielska. Jej blízkosť k Taliansku a Francúzsku spolu s jeho polohou na pobreží Stredozemného mora z nej urobili cenutrum obchodu počas priemyselnej revolúcie. Začiatkom 19. storočia v Barcelone prekvital obchod a s tým rástla chuť na zvelaďovanie mesta. Umelci a architekti boli poverená stavbou veľkolepých stavieb, z ktorých dodnes mnohé dodávajú mestu osobitý šarm. Približne v tomto období v Barcelone prekvitalo hnutie známe ako katalánsky modernizmus . Najznámejším z architektov, ktorí sa pripisujú princípom modernizmu, je nepochybne Antoni Gaudí – dizajnér nielen svetoznámej Sagrada Família, ale aj Park Güell a Casa Batlló. Ďaľší výzmenaní architekti boli Lluís Domènech i Montaner a Josep Puig i Cadafalch. Všetci menovaní boli v tom čase na čele architektonických inovácií v Katalánsku a Európe. Vo svete umenia sa začiatkom 20. storočia objavili umelci ako Pablo Picasso, Ramon Casas a Santiago Rusiñol.
Ulica La Rambla
Táto najznámejšia ulica v Barcelone sa tiahne od námestia Catalunya až k soche Krištofa Kolumba pri pobreží. Pozdĺž ulice sa rozprestierajú stánky s občerstvením a suvenírmi. Môžete tu nájsť množstvo pouličných umelcov, hudobníkov, živé sochy či tanečníkov. Určite nevynechajte trhovisko La Boqueria kde predávajú ovocie, zeleninu, ryby a iné potraviny. Celá ulica je dlhá 1,5 km a pretína centrum Barcelony.
Font Mágica – Spievajúca fontána
Spievajúca fontána Font Màgica sa nachádza pod horou Montjuïc. Bola postavená v roku 1929 a pôvodne mala aj predchodkyňu, ktorá bola postavená o 41 rokov skôr v parku Cituadella pri príležitosti svetovej výstavy. Pôvodná stavba žiaľ nezaznamenala veľký úspech a tak to Španieli skúsili znova a na inom mieste. Od stredy do nedele (mimo sezóny iba cez víkendy) sa tu večer o 21:30 začína parádna šou keď fonáta v rytme svetoznámych piesní a svetiel vytvára krásnu choreografiu. Vstupné je zadarmo.
Barcelonská katedrála
Katedrála sv. Kríža a sv. Eulálie, je najdominantnejšia gotická sakrálna stavba ktorá sa nachádza v centrálnej historickej časti Barcelony. Jej základy položili v 13. storočí a stavba trvala takmer 150 rokov. Súčasnú podobu však dostala katedrála až na prelome 19. a 20. storočia, kedy získala súčasné tri veže. Súčasťou katedrály je aj kláštorný ambit s pekným nádvorím, kde je chovaných 13 bielych hosí na pamiatku sv. Eulálie. Tento počet má pripomínať vek, v ktorom svätica zomrela.
Casa Batlló
Istý textnilný magnát Josepa Batlló i Casanovase si u Gaudího objednal prerábku domu. Ten sa do toho rád pustil a prerobil exteriér aj interiér na nepoznanie od pôvodného stavu. Všetky tvary sú unikátne a nesymetrické a strecha pripomína chrbát draka. Balkóny zase nesú podobu lebiek a okná sú rozdelené priečkou v tvare kostí. A aby toho nebolo málo, komíny pripomínajú mimozemšťanov. Je to teda ďaľšie Gaudího dielo nabité fantáziou. Zaujímavosťou sú stĺpy v tvare sloních nôh ktoré mesto chcelo orezať. Gaudí s tým súhlasil, no iba pod podmienkou, že na ich mieste bude tabuľa s menom toho, kto nariadil ich odrezanie. A na základe toho mesto zrazu ustúpilo od svojej požiadavky.
Casa Milá alebo La Pedrera
Ďaľšia stavba od Gaudího je známa aj pod názvom La Pedrera. Išlo o jeho poslednú stavbu pred tým, ako začal so stavbou svojho životného diela, La Sagrada Familia. La Pedrera je obytný dom, ktorý svojou zvlnenosťou pripomína rozbúrené more a postavený bol v roku 1910. Zaujímavošťou je, že stavba nemá žiadnu rovnú plochu. Dominantou budovy je strecha so zvláštnymi komínmi. Opäť išlo o stavbu na objendávku pre bohatého majiteľa pozemku, ktorý obdivoval Gaudího prácu. V súčasnosti sa vo vnútri nachádza Gaudího múzeum, galéria a ateliér s jeho malbami a návrhmi. V roku 1984 bola La Pedrera zapísaná do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.
La Sagrada Familia
Jej názov v preklade znamená Chrám svätej rodiny. Sagrada Familia je jednoznačne najvyhľadávanejšou a najznámejšou atrakciou v Barcelone a ročne ju navštívi takmer 3 milióny turistov. Túto obrovskú rímskokatolícku baziliku navrhol Antoni Gaudí a stavia sa už od roku 1882. Do svojej smrti v roku 1926 ju však nestihol dokončiť. Dodnes na jej dokončení pracujú ďaľšie generácie architektov. Ide o obrovský komplex so zložitými architektonickými prvkami. Jej dokončenie sa plánuje niekedy v roku 2026, kedy by Gaudí oslavoval sto rokov.
Park Guëll
Tento park sa nachádza trochu ďalej od centra a jeho architektom nie je nik iný, ako Antoni Gaudí. Pôvodne ale nemalo ísť o park, ale o novú dedinu pre bohatých ľudí ktorí tu chceli stavať svoje domy. Miestu šľachtu ale odradilo, že by sa mali sťahovať na okraj mesta a tak sa tieto plány rozplynuli. V parku sa nachádza niekoľko unikátnych domčekov,terasa a veľká jašterica ako symbol Barcelony. Celé toto miesto hrá farbami a umením.
Múzeum Pabla Picassa
Slávny maliar a umelec sa narodil v Španielsku a hoci takmer celý život prežil vo Francúzsku, opakovane sa tam vracal. Dnes je preto múzeum rozdelené do piatich častí a mapuje rôzne etapy jeho života a spolu s nimi aj to, ako sa menil aj jeho maliarsky štýl. V tomto múzeu sa nachádza približne 4-tisíc malieb a ide o najväčšiu zbierku tohoto umelca na svete.
Náš sprievodca k vašim službám
Ak by ste mali záujem o prehliadku mesta či navštíviť miestne atrakcie, všade vás môže sprevádzať náš slovensky hovoriaci sprievodca, ktorý žije priamo v Barcelone. My urobíme všetko pre to, aby váš pobyt nebol iba o parádnom futbalovom zápase, ale aby ste si odniesli čo najviac nezabudnuteľných zážitkov.